środa, 17 czerwca 2015

Studia undergraduate w Szkocji

Studia Undergraduate

studia-w-szkocji-studies-in-scotland
Bachelor of Arts ¦ Bachelor of Science ¦ Bachelor of Engineering
Undergraduate, czyli studia I stopnia (licencjat) kończymy z tytułem BA (Bachelor of Arts) , BSc (Bachelor of Science) lub BEng (Bachelor of Engineering). W niektórych przypadkach istnieją także nietypowe tytuły, jak na przykład BLL (Bachelor of Laws) oferowany na University of Glasgow. Niezależnie od nazwy, wszystkie tego typu studia są studiami licencjackimi. Jest tylko kilka kierunków, które oferują dyplom z tytułem MEng (Master of Engineering) na poziomieundergraduate i trwają one 4 lata.
Tytuł BA odnosi się do studiów humanistycznych; BSc do studiów matematycznych, a BEng – inżynierskich (technicznych). Logicznym byłoby stwierdzenie, że po Psychologii otrzymamy tytuł BA, a po studiach informatycznych – BSc. O ile w drugim przypadku nie ma innej możliwości (poza BEng i MEng), tak w przypadku Psychologii może się zdarzyć, że ukończymy ją z tytułem BSc. Dlaczego? Ponieważ odwrotnie do systemu polskiego, na studia psychologiczne w UK składa się wiele modułów naukowych – jak matematyka, biologia, chemia czy fizyka. Na pierwszym roku mamy więc statystykę, prawdopodobieństwo oraz zajęcia w laboratorium chemicznym. Warto dokładnie doczytać na stronie Uniwersytetu, którym jesteśmy zainteresowani, czego będziemy się uczyć. Często świadczą też o tym wymagania, jakie otrzymamy, bo jeśli warunkiem przyjęcia nas na studia jest matura z dwóch matematycznych przedmiotów rozszerzonych, możemy się spodziewać, że właśnie takie moduły zawiera w sobie dany kierunek.
Honours Degree
Studia undergraduate trwają 3 lub 4 lata, w zależności, czy zdecydujemy się zostać na ostatni rok. Jeśli zakończymy naukę po 3 latach, otrzymamy jedynie BA/BSc/BEng Degree. Czwarty rok studiów to Honours Degree, czyli dodatkowy rok, w którym moduły skupiają się tylko na specjalizacji naszego przedmiotu. Nie mamy w nim modułów dodatkowych, jedynie te specjalistyczne. Po ukończeniu 4 letnich studiów undergraduate otrzymujemy tytuł BA/BSc Hons. Warunkiem koniecznym podjęcia dalszych studiów z tytułem MA/MSc/MEng (Master’s Degree) jest ukończenie 4 letnich studiów BA/BSc/BEng Honours. Rekrutacja na dalsze studia magisterskie odbywa się wtedy według poziomu, jaki uzyskaliśmy na dyplomie Honours. Wyróżniamy pięć wyników, jakie możemy uzyskać:
  • First class Honours (1st) – najlepszy możliwy wynik
  • Second class Honours, upper division (2:1) – nieznacznie niższy, lecz wciąż uznawany na lepszych uniwersytetach
  • Second class Honours, lower division (2:2) – z takim wynikiem możemy liczyć na te “średnie” uniwersytety
  • Third class Honours (3rd) – jeszcze niżej niż 2:2
  • Ordinary degree (pass) – taki wynik tylko zalicza nam rok, ale nie mamy z nim praktycznie żadnych szans na dalszą edukację
Możemy jednak zrezygnować z Honours Degree – na przykład, gdy otrzymamy praktykę w zawodzie i rozwiniemy się na tyle, by móc zacząć pracować w swojej dziedzinie (dotyczy głównie dziedzin specjalistycznych; technicznych; informatycznych). Jeśli jednak mamy większe ambicje, koniecznie zostańmy na ostatni rok!
Co zrobić, jeśli mamy rozpoczęte studia w Polsce?
Brytyjski system nie uznaje transferu z zagranicznych uczelni, ponieważ różnice w nauczaniu są zbyt duże. Jeśli jesteśmy na pierwszym lub późniejszym roku studiów w Polsce i myślimy o wyjeździe do Szkocji, jedynym, najprostszym i najszybszym sposobem jest aplikacja z poziomu maturzysty – czyli po wynikach maturalnych z poprzedniego roku. Dla uniwersytetów nie ma to żadnego znaczenia, czy maturę napisaliśmy przed tygodniem czy przed rokiem, dopóki jest zgodna z wymaganiami (czyli mamy konkretne przedmioty i rozszerzenia). Jeśli nie, możemy ponownie napisać lub “dopisać” maturę z dodatkowego przedmiotu i aplikować z maturą sprzed roku oraz tą obecną. Jest to jedyna podstawa do ubiegania się o przyjęcia na studia – zaczynamy je od początku. Jeśli jednak koniecznie chcemy skończyć nasze studia w Polsce i podjąć dalsze studia postgraduate w Szkocji lub Anglii – potrzebny nam dyplom i na jego podstawie zostaniemy rozpatrzeni pod względem kandydatury. Tarekturacja odbywa się nieco inaczej, ponieważ nie aplikujemy przez UCAS, ale bezpośrednio przez stronę uniwersytetu.
Jeśli zrezygnujemy ze studiów w Polsce i podejmiemy studia na poziomie undergraduate w Szkocji – nadal nic za to nie płacimy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz