Szkockie Uniwersytety
Świeżo upieczony absolwent brytyjskiej szkoły średniej może zdecydować, czy chce kontynuować dalszą naukę. Do wyboru mapójście do kolegium (College) lub na uniwerstytet. College to droga na skróty i nie cieszy się dobrą opinią. Trwa dwa lata, a po ukończeniu można ubiegać się o przyjęcie na uniwersytet. Główną różnicą są wymagania, ponieważ aby dostać się na College nie trzeba mieć nawet A Levels (odpowiednik matury), a na uniwersytet tak. Można więc rzucić liceum po ukończeniu szesnastego roku życia i zdecydować się na College. To dlatego Uniwerstety co roku podwyższają wymagania, aby tylko najbardziej ambitni i chcący się kształcić uczniowie mieli szansę otrzymać wyższe wykształcenie. Wymagania po części bazowane są także na historii Uniwersytetu – im starszy, tym bardziej szanowany i renomowany, a co za tym idzie, trudniej się tam dostać.
Aby uczelnia otrzymała status uniwersytetu, musi przejść długą i krętą drogę, oraz swoimi osiągnięciami udowodnić, że zasługuje na ten zaszczyt, jakim jest przyznanie Royal Charter. Royal Charter to odznaka przyznawana przez monarchę (w tym przypadku Królową Elżbietę II). Wyróżnienie otrzymać może bank (Bank of England), teatr (Theathre Royal), czy uniwersytet. Tytuł Royal Charter posiada w UK nawet The British Broadcasting Corporation (BBC). Poniżej lista najbardziej znanych uniwersytetów w Szkocji.Przy każdym jest link do strony, na której znaleźć możemy wymagania (Entry Requirements).
Zalozony w roku 1451 zajmuje czołowe miejsce w brytyjskim rankingu Uniwersytetów, a w światowym plasuje się na 51. miejscu. Jego urok uwłacza każdego, komu dane jest go choćby zwiedzić – piękny, stary budynek z wieżami i dziedzińcem. Swoją architekturą przypomina najlepsze Uniwersytety – Oxford, Cambridge, St Andrews czy Edinburgh. To właśnie na nim wzorowała się J. K. Rowling charakteryzując Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry w Harrym Potterze!
Założony w roku 1875 pod nazwą The Queen’s College, w 1971 zmienił nazwę na Glasgow Polytechnic, aby w końcu, w 1993 roku oficjalnie otrzymać status uniwersytetu pod nazwą Glasgow Caledonian University (GCU). Uznawany jest za najbardziej nowoczesny iprzyjazny studentom uniwersytet. Zlokalizowany jest w samym centrum Glasgow – przy Buchanan Bus Station oraz Buchanan Galleries, ze świetnym połączeniem z każdą częścią miasta.
Założony w roku 1796 jest trzecim najstarszym uniwersytetem w Szkocji. Początkowo założony został pod nazwą Andersonian Institute, a w roku 1964 otrzymał status uniwersytetu (Royal Charter) i przyjął nazwę University of Strathclyde, stając się pierwszym, i do dziś najlepszym, technicznym uniwersytetem w UK. Polecany jest przede wszystkim dla przyszłych inżynierów oraz techników, posiada bogatą ofertę edukacyjną w tym zakresie. Zlokalizowany jest niedaleko Glasgow Caledonian University – w centrum Glasgow, ze świetnym połączeniem z różnymi krańcami miasta.
Status Uniwersytetu uzyskał w roku 2007, w wyniku fuzji University of Paisley oraz Bell College. Posiada cztery kampusy zlokalizowane na terenie calej Szkocji: Ayr Campus, Dumfries Campus, Hamilton Campus oraz Paisley Campus. Dwa ostatnie znajdują się na obrzeżach Glasgow, w odległości 40 minut autobusem od centrum miasta. Paisley Campus słynie z dobrego wydziału biznesowego oraz najbardziej nowoczesnych akademików.
Założony w roku 1583 przez radę miasta Edynburg (Edinburgh Town Council), jest drugim najstarszym uniwersytetem w Szkocji. Zajmuje 17. miejsce na świecie według QS Rankings. Zlokalizowany jest w centrum Edynburga, znajdującego się godzinę drogi autobusem od Glasgow.
Założony w 1821 roku, początkowo jako Instytut Mechaniczny dla dorosłych. Nazwę Heriott-Watt przyjął dopiero w roku 1966, od którego oficjalnie jest Uniwersytetem. Jest to Uniwersytet typowo techniczny, z bogatą ofertą edukacyjną w zakresie studiów inżynierskich.
Założony został w roku 1964 pod nazwą Napier Technical College. W 1986 zmienił ją jednak na Napier Polytechnic, by w końcu, w 2009 roku, oficjalnie przyjąć nazwę uniwersytecką – Edinburgh Napier University. Posiada cztery kampusy –Merchiston, Craighouse, Craiglockhart i Sighthill, rozlokowane na terenie Edynburga.
Początkowo założony w 1875 roku pod nazwą The Edinburgh School of Cookery and Domestic Economy. Status Uniwersytetu otrzymał dopiero w roku 2007. Swoją nazwę zawdzięcza Świętej Margaret, żonie Króla Malcolma III. Posiada dwa kampusy – w Szkocji pod nazwą Musselburgh, oraz w Singapurze – Asia Campus.
Założony w roku 1881 pod nazwą University College. W 1897 stał się częścią University of St Andrews, a w 1967 oficjalnie otrzymał status Uniwersytetu zmieniając nazwę na University of Dundee. Zlokalizowany jest w miasteczku Dundee – godzinę drogi od Edynburga.
Status Uniwersytetu oraz swoją nazwę uzyskał w roku 1860, w wyniku fuzji organizacyjnej dwóch kolegiów – King’s College oraz Marischal College. Uniwersytet zlokalizowany jest w miasteczku Aberdeen na północy Szkocji.
Uniwersytet nie posiada żadnego filmu promującego, ponieważ wychodzi z założenia, że nie musi
Założony między rokiem 1410-1413 jest najstarszym Uniwersytetem w Szkocji I trzecim najstarszym w UK (po Oxford & Cambridge). W 2013 roku obchodził uroczystą 600 rocznicę. Zajmuje 4. miejsce w rankingu najlepszych Uniwersytetów w Wielkiej Brytanii oraz pierwsze w Szkocji. Do znanych absolwentów należą między innymi księżna Kate Middleton oraz książę William. To właśnie tam się poznali! Uniwersytet ukończył także Jakub II – król Szkocji. Na University of St Andrews bardzo ciężko się dostać, niektórzy twierdzą, że nawet ciężej niż na Oxbridge. Jeśli jednak nam się to uda, to pamiętajmy – nic za to nie płacimy!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz