Anna Błasiak - MSc Innovation, Entrepreneurship & Management at Imperial College
Business School London
Piszę tę
rekomendację jako jedna z byłych uczestniczek programu Young Talent Management.
Brałam udział w serii szkoleń, które pomogły mi w ustaleniu mojej przyszłej
ścieżki kariery.
Szkolenia oferowane przez YTM skupiają się na
indywidualnym podejściu do uczestnika, wielu przydatnych zajęciach i
zaangażowaniu w licznych inicjatywach. Dzięki temu większość uczestników
studiuje na najlepszych uczelniach na świecie, takich jak Harvard, Oxford czy
Imperial College London.
Szkolenia YTM są prowadzone zarówno w języku
polskim jak i angielskim i zachęcają do ćwiczenia wystąpień publicznych,
skutecznej komunikacji i stawiania sobie coraz większych wyzwań. Dodatkowo,
członkowie zespołu Young Talent Management mają bardzo duże doświadczenie i
entuzjazm, którym potrafią zarazić wszystkich dookoła.
Young Talent Management nie tylko sprawia, że
młodzi ambitni ludzie spełniają swoje marzenia ale również wspiera ich po
zakończeniu szkolenia.
Pisałam, że nie spotka mnie w Rzeszowie nic niespodziewanego? WYCOFUJĘ SIĘ! NAWET DO TYŁU! Ale od początku.
Po BASie zebrałam się do kupy dość szybko. Właściwie w ogóle się nie załamywałam. Wiadomo, było mi przykro, ale komu by nie było? Szybko jednak wyznaczyłam sobie kolejny cel - Oxford, Cambridge, może Harvard? Wyskrobałam skądś wizytówkę, którą zdobyłam na BASie, napisałam maila. Nie sądziłam nawet, że odpowiedź przyjdzie tak szybko. "Spotkajmy się jutro, bo akurat jestem w Rzeszowie".
Że gdzie? W Rzeszowie? I jak to jutro? Zadzwoniłam i dograłam szczegóły.
W galerii spotkałam się z Panią, która dodawała nam otuchy przy kwalifikacjach na BASie. Okazało się, że jest siłą sprawczą organizacji Young Talent Management i chętnie pomoże mi w drodze na studia. W zamian za to mogę zostać ambasadorem YTM w Rzeszowie, propagować ich projekty i tworzyć własne. Dowiedziałam się wszystkiego i zaczynam działać! Już dzisiaj zaczęłam powoli ogarniać debaty oksfordzkie, które zamierzam wprowadzić w swoim liceum. A oprócz tego jest milion innych możliwości, które YTM mi oferuje. Jest ich na tyle dużo, że doszłam do wniosku, że moja stypendialna porażka, dzięki której zostaję w Rzeszowie, była jedną z najszczęśliwszych rzeczy, które mnie spotkały. I cieszę się po cichu, że mogę pocieszyć się tymi dwoma latami w Rz.
Miałam ochotę zmienić tytuł bloga. W końcu droga do marzeń zakończyła się fiaskiem. Ale zdecydowałam, że wszystko zostanie. Przecież na celowniku są jeszcze studia.
Świeżo upieczony absolwent brytyjskiej szkoły średniej może zdecydować, czy chce kontynuować dalszą naukę. Do wyborumapójście do kolegium (College) lubnauniwerstytet. College to droga na skróty i nie cieszy się dobrą opinią. Trwa dwa lata, a po ukończeniu można ubiegać się o przyjęcie na uniwersytet. Główną różnicą są wymagania, ponieważ aby dostać się na College nie trzeba mieć nawet A Levels (odpowiednik matury), a na uniwersytet tak. Można więc rzucić liceum po ukończeniu szesnastego roku życia i zdecydować się na College. To dlatego Uniwerstety co roku podwyższają wymagania, aby tylko najbardziej ambitni i chcący się kształcić uczniowie mieli szansę otrzymać wyższe wykształcenie. Wymagania po części bazowane są także na historii Uniwersytetu – im starszy, tym bardziej szanowany i renomowany, a co za tym idzie, trudniej się tam dostać.
Aby uczelnia otrzymała status uniwersytetu, musi przejść długą i krętą drogę, oraz swoimi osiągnięciami udowodnić, że zasługuje na ten zaszczyt, jakim jest przyznanie Royal Charter. Royal Charter to odznaka przyznawana przez monarchę (w tym przypadku Królową Elżbietę II). Wyróżnienie otrzymać może bank (Bank of England), teatr (Theathre Royal), czyuniwersytet. Tytuł Royal Charter posiada w UK nawet The British Broadcasting Corporation (BBC). Poniżej lista najbardziej znanych uniwersytetów w Szkocji.Przy każdym jest link do strony, na której znaleźć możemy wymagania (Entry Requirements).
Zalozony w roku 1451 zajmuje czołowe miejsce w brytyjskim rankingu Uniwersytetów, a w światowym plasuje się na 51. miejscu. Jego urok uwłacza każdego, komu dane jest go choćby zwiedzić – piękny, stary budynek z wieżami i dziedzińcem. Swoją architekturą przypomina najlepsze Uniwersytety – Oxford, Cambridge, St Andrews czy Edinburgh. To właśnie na nim wzorowała się J. K. Rowling charakteryzując Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry w Harrym Potterze!
Założony w roku 1875 pod nazwą The Queen’s College, w 1971 zmienił nazwę na Glasgow Polytechnic, aby w końcu, w 1993 roku oficjalnie otrzymać status uniwersytetu pod nazwą Glasgow Caledonian University (GCU). Uznawany jest za najbardziejnowoczesnyiprzyjazny studentom uniwersytet. Zlokalizowany jest w samym centrum Glasgow – przy Buchanan Bus Station oraz Buchanan Galleries, ze świetnym połączeniem z każdą częścią miasta.
Założony w roku 1796 jest trzecim najstarszymuniwersytetem w Szkocji. Początkowo założony został pod nazwą Andersonian Institute, a w roku 1964 otrzymał status uniwersytetu (Royal Charter) i przyjął nazwę University of Strathclyde, stając się pierwszym, i do dziś najlepszym, technicznym uniwersytetem w UK. Polecany jest przede wszystkim dla przyszłych inżynierów oraz techników, posiada bogatą ofertę edukacyjną w tym zakresie. Zlokalizowany jest niedaleko Glasgow Caledonian University – w centrum Glasgow, ze świetnym połączeniem z różnymi krańcami miasta.
Status Uniwersytetu uzyskał w roku 2007, w wyniku fuzji University of Paisley oraz Bell College. Posiada cztery kampusy zlokalizowane na terenie calej Szkocji: Ayr Campus, Dumfries Campus, Hamilton Campus oraz Paisley Campus. Dwa ostatnie znajdują się na obrzeżach Glasgow, w odległości 40 minut autobusem od centrum miasta. Paisley Campus słynie z dobrego wydziału biznesowego oraz najbardziej nowoczesnych akademików.
Założony w roku 1583 przez radę miasta Edynburg (Edinburgh Town Council), jest drugim najstarszym uniwersytetem w Szkocji. Zajmuje 17. miejsce na świecie według QS Rankings. Zlokalizowany jest w centrum Edynburga, znajdującego się godzinę drogi autobusem od Glasgow.
Założony w 1821 roku, początkowo jako Instytut Mechaniczny dla dorosłych. Nazwę Heriott-Watt przyjął dopiero w roku 1966, od którego oficjalnie jest Uniwersytetem. Jest to Uniwersytet typowo techniczny, z bogatą ofertą edukacyjną w zakresie studiów inżynierskich.
Założony został w roku 1964 pod nazwą Napier Technical College. W 1986 zmienił ją jednak na Napier Polytechnic, by w końcu, w 2009 roku, oficjalnie przyjąć nazwę uniwersytecką – Edinburgh Napier University. Posiada cztery kampusy –Merchiston, Craighouse, Craiglockhart i Sighthill, rozlokowane na terenie Edynburga.
Początkowo założony w 1875 roku pod nazwą The Edinburgh School of Cookery and Domestic Economy. Status Uniwersytetu otrzymał dopiero w roku 2007. Swoją nazwę zawdzięcza Świętej Margaret, żonie Króla Malcolma III. Posiada dwa kampusy – w Szkocji pod nazwą Musselburgh, oraz w Singapurze – Asia Campus.
Założony w roku 1881 pod nazwą University College. W 1897 stał się częścią University of St Andrews, a w 1967 oficjalnie otrzymał status Uniwersytetu zmieniając nazwę na University of Dundee. Zlokalizowany jest w miasteczku Dundee – godzinę drogi od Edynburga.
Status Uniwersytetu oraz swoją nazwę uzyskał w roku 1860, w wyniku fuzji organizacyjnej dwóch kolegiów – King’s College oraz Marischal College. Uniwersytet zlokalizowany jest w miasteczku Aberdeen na północy Szkocji.
Uniwersytet nie posiada żadnego filmu promującego, ponieważ wychodzi z założenia, że nie musi
Założony między rokiem 1410-1413 jest najstarszym Uniwersytetem w Szkocji I trzecim najstarszym w UK (po Oxford & Cambridge). W 2013 roku obchodził uroczystą 600 rocznicę. Zajmuje 4. miejsce w rankingu najlepszych Uniwersytetów w Wielkiej Brytanii oraz pierwsze w Szkocji. Do znanych absolwentów należą między innymi księżna Kate Middleton oraz książę William. To właśnie tam się poznali! Uniwersytet ukończył także Jakub II – król Szkocji. Na University of St Andrews bardzo ciężko się dostać, niektórzy twierdzą, że nawet ciężej niż na Oxbridge. Jeśli jednak nam się to uda, to pamiętajmy – nic za to nie płacimy!
IELTS (International English Language Testing System) to test sprawdzający umiejętności językowe, stosowany do oceny poziomu znajomości języka angielskiego osób przyjmowanych na studia lub do pracy, a także jako ocena postępów w toku nauki. Stworzony został przez trzy instytucje: British Council, University of Cambridge ESOL Examinations oraz IDP Australia.
IELTS jest uznawany przez największe uczelnie, firmy oraz instytucje zawodowe na świecie oraz niemal wszystkie uczelnie wyższe w Wielkiej Brytanii.
Dostępne są dwa moduły egzaminu IELTS: Academic i General Training. Wybór modułu uzależniony jest od wskazań instytucji, na potrzeby której zdawany jest egzamin. Ogólnie mówiąc:
moduł Academic przeznaczony jest dla osób planujących studia w języku angielskim, natomiast
moduł General Training jest odpowiedni dla osób pragnących zdobyć doświadczenie zawodowe lub odbyć staż w krajach, gdzie angielski jest językiem komunikowania się oraz dla osób imigrujących do Australii, Kanady i Nowej Zelandii.
IELTS składa się z czterech części:
Słuchanie (Listening)
Czytanie (Reading)
Pisanie (Writing)
Mówienie (Speaking)
(źródło: Wikipedia)
My, aplikując na studia w Wielkiej Brytanii musimy podejść do IELTS Academic, a jego próg znajdziemy w konkretnej ofercie skierowanej do nas przez dany uniwersytet. Więcej informacji można znaleźć na stronie IELTS.
Jeśli chcesz zadć egzamin próbny, lub przygotować się do egzaminu skontaktuj się z nami: kontakt@youngtalentmanagement.
YES! Ambasadorka YTM - Zuzia, spełniła warunki oferty i od września dołączy do grona polskich studentów w Szkocji! Czekacje na nasze wspólne zdjęcie!:) Do studiów pomagał jej się przygotować zespół Young Talent Management. Przeczytajcie co pisze:
"Young Talent Management poznałam w czasie targów edukacyjnych na stadionie narodowym. Pozytywna energia z jaką mnie przywitali zapowiadała wyjątkową znajomość. Po kilku rozmowach doszłyśmy z mamą do wniosku, że zdecydujemy się na pomoc w sprawie moich studiów za granicą. Plan wydawał się prosty- darmowe studia w Szkocji, ale obie wiedziałyśmy, że może nie być tak łatwo bez fachowego wsparcia. Na szczęście poznałyśmy odpowiednie osoby. Dziś jestem już bardzo blisko dostania się na wymarzone studia i nie wyobrażam sobie tego sukcesu bez doradztwa teamu doradców edukacyjnych Young Talent Management. Pomoc w napisaniu Personal Statement okazała się kluczowa. Nie jest łatwo mówić o sobie, przynajmniej mi. Gorąco polecam ten program przygotowania na studia, który umożliwił mi poszerzenie horyzontów,naprawdę warto! Teraz czas na Was! Powodzenia! Wy za to trzymajcie kciuki za moje studia na University of Glasgow"